Размер шрифта
A- A+
Межбуквенное растояние
Цвет сайта
A A A A
Изоображения
Дополнительно

Разделы сайта

Главная

Архив новостей

12.03.2020

II открытый конкурс белорусского народного песенного и музыкально-инструментального исполнительства «Згукі Мінуўшчыны»

11 марта 2020 г. на базе ГУО «Средняя школа № 168 г.Минска» состоялся II открытый конкурс белорусского народного песенного и музыкально-инструментального исполнительства «Згукі Мінуўшчыны» в соответствии с образовательно-культурной программой «Традыцыйная культура і моладзь» в рамках городского ресурсного центра по воспитательной работе «Формирование национального самосознания личности средствами традиционного народного искусства белорусов».

В совет экспертов конкурса вошли:

КОЛОЦЕЙ Вячеслав Викторович, заведующий кафедры этнологии и фольклора УО «Белорусский государственный университет культуры и искусств», доцент, кандидат культурологии, председатель совета экспертов;
КОНСТАНТИНОВА Татьяна Леонидовна, младший научный сотрудник отделения музыкального искусства и этномузыкологии государственного научного учреждения «Центр исследований белорусской культуры, языка и литературы НАН Беларуси»;
БОГОНЕВА Елена Михайловна, научный сотрудник этнолингвистики и фольклора государственного научного учреждения «Центр исследований белорусской культуры, языка и литературы НАН Беларуси», лауреат специальной премии Президента Республики Беларусь деятелям культуры и искусства, 2014 года;
КРИВКО Татьяна Михайловна, методист отделения научно-методического и психолого-педагогического сопровождения дополнительного образования ГУ «Национальный центр художественного творчества детей и молодежи» Министерства образования Республики Беларусь.

Участниками встречи стали более 20 фольклорных, вокальных, инструментальных коллективов Беларуси. 


Победители конкурса в номинациях:

ПРАЕКТ
«СПЕЎНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»
Катэгорыя А (дзіцячыя садкі)

Дыплом І ступені
Фальклорны калектыў «Мілавіца»
ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»
Група «Зярняткі»
Снітко М.В., кіраўнік.
Дыплом ІІ ступені
Вакальны ансамбль «Васількі»
ДУА «Яслі-сад №431 г.Мінска»
Сідлярэвіч Э.В., кіраўнік.
Дыплом ІІ ступені
Калектыў «Пралесачкі»
ДУА «Яслі-сад №390 г.Мінска»
Музыкантава В.А., Савостава В.М., кіраўнікі.
Дыплом ІІІ ступені
Спеўны ансамбль «Весялінка»
ДУА «Яслі-сад №311 г.Мінска»
Авербург Л.І., кіраўнік.

ПРАЕКТ
«СПЕЎНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»
Катэгорыя Б (аматарская творчасць)
Група І (6–11 год)

Дыплом І ступені
Фальклорны гурт «Сунічкі»
ДУА «Сярэдняя школа №145 г.Мінска»
Шурлакова І.Л., кіраўнік.
Дыплом ІІ ступені
Фальклорны калектыў «Мілавіца»
ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»
Група «Парасткі»
Снітко М.В., кіраўнік.
Дыплом ІІ ступені
Фальклорны гурт «Явар»
ДУА «Сярэдняя школа №159 г.Мінска»
Балцэвіч С.Г., кіраўнік.
Дыплом ІІІ ступені
ДУА «Вучэбна-педагагiчны комплекс
«Дзiцячы сад-пачатковая школа №468 г.Мiнска»
Лiпоўская В.С., кіраўнік.
Дыплом ІІІ ступені
Узорны фальклорны гурт «Валошкі»
Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна
Клімовіч С.А., кіраўнік.

ПРАЕКТ
«СПЕЎНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»
Катэгорыя Б (аматарская творчасць)
Група ІІ (12–17 год)

Дыплом І ступені
Фальклорны гурт «Явар»
ДУА «Cярэдняя школа № 159 г. Мінска»
Балцэвіч С.Г., кіраўнік.
Дыплом ІІ ступені
Узорны ансамбль народнай песнi «Вясёлка»
ДУА «Сярэдняя школа №1 г.Мінска»
Таберка Н.М., кіраўнік узорнага ансамбля.
Дыплом ІІ ступені
Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь
узорны фальклорны гурт «Берагіня».
ДУА «Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна» Мінскай вобласці
Група «Выспа»
Абрамовіч А.А., музычны кіраўнік.
Дыплом ІІІ ступені
Фальклорны калектыў «Мілавіца»
ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»
Група «Журавінкі»
Снітко М.В., кіраўнік фальклорнага калектыва.
Дыплом ІІІ ступені
Узорны фальклорны гурт «Валошкі»
Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна
Клімовіч С.А., кіраўнік.

ПРАЕКТ
«МУЗЫЧНА-ІНСТРУМЕНТАЛЬНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»
Катэгорыя Б (аматары; без уліку ўзроставай градацыі)

Дыплом І ступені
Фальклорны гурт «Явар»
ДУА «Сярэдняя школа №159 г.Мінска»
Балцэвіч С.Г., кіраўнік.
Дыплом ІІ ступені
Фальклорны калектыў «Мілавіца»
ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»
Герашчанка А.А., кіраўнік.
Дыплом ІІІ ступені
Інструментальны ансамбль «Каприс»
ДУА «Сярэдняя школа №11 г.Мінска»
Пашкевіч І.В., кіраўнік.
Дыплом ІІІ ступені
Інструментальны ансамбль «Лістапад»
ДУА «Сярэдняя школа №11 г.Мінска»
Лазоўскі М.М., кіраўнік.
Дыплом ІІІ ступені
Ансамбль народных інструментаў «Музыкі»
ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»
Герашчанка А.А., кіраўнік.

ПРАЕКТ
«МУЗЫЧНА-ІНСТРУМЕНТАЛЬНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»
Катэгорыя В
Група І (дзіцячыя мастацкія школы)

Дыплом І ступені
Ансамбль народнай музыкі «Гулянок»
ДУА «Смаргонская дзіцячая школа мастацтваў імя М.К.Агінскага»
Варонін Яўгеній Валер’евіч, кіраўнік.

ПРАЕКТ
«СОЛЬНАЕ ВЫКАНАЛЬНІЦТВА»
(салісты-мультывыканаўцы адначасова дэманструюць сваё ўмельства ў спевах,
ігры на народных інструментах, апавяданні)
Катэгорыя В, Група І
Катэгорыя Г, Група (аматары, 18–30 год)

Дыплом І ступені
Саўко Цімафей
Фальклорны калектыў «Мілавіца»
ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»
Герашчанка А.А., педагог.
Дыплом І ступені
Кашкан Мікола
Фальклорны калектыў «Мілавіца»
ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»
Дыплом ІІ ступені
Клімовіч Аляксей
Узорны фальклорны гурт «Валошкі»
Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна
Клімовіч А.А., Клімовіч С.А., кіраўнікі.
Дыплом ІІІ ступені
Клімовіч Цімафей
Узорны фальклорны гурт «Валошкі»
Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна
Клімовіч А.А., Клімовіч С.А., кіраўнікі.

ПРАЕКТ
«ТУРНІР САЛІСТАЎ-МУЛЬТЫВЫКАНАЎЦАЎ ТВОРАЎ
НАРОДНАЙ СПАДЧЫНЫ»
Група І (13–17 год)

ДУА «Мётчанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Барысаўскага раёна» Мінскай вобласці
Абрамовіч А.А., музычны кіраўнік.

Дыплом І ступені
Кавальчук Аляксей
Дыплом І ступені
Раджабава Кацярына
Дыплом ІІ ступені
Гузан Іван
Дыплом ІІІ ступені
Кудзін Кірыл
Дыплом ІІІ ступені
Клімовіч Яніна
Узорны фальклорны гурт «Валошкі»
Новінскі сельскі Дом культуры Бярэзінскага раёна
Клімовіч С.А., кіраўнік.
Дыплом ІІІ ступені
Шавялёнак Аляксандра
Дзіцячы ўзорны ансамбль «Лянок»
ДУА «Дзіцячая школа мастацтваў Асіповіцкага раёна»
Шведава Я.А., кіраўнік.

ПРАЕКТ
«ТУРНІР САЛІСТАЎ-МУЛЬТЫВЫКАНАЎЦАЎ ТВОРАЎ
НАРОДНАЙ СПАДЧЫНЫ»
Група ІІ (18–30 год)

Фальклорны калектыў «Мілавіца»
ДУА «Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі «Ветразь» г.Мінска»
Снітко М.В., кіраўнік калектыва.

Дыплом І ступені
Барадзін Юрась
Дыплом ІІ ступені
Шчагалюцін Арцемій
Дыплом ІІІ ступені
Чэпа Паліна
Фальклорны калектыў «Агнявец»
УА «Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў»
Петухова Н.В., кіраўнік калектыва.

Дыплом ІІ ступені
Хамутова Ірына
Фальклорны калектыў «Сонцаварот»
УА «Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт культуры і мастацтваў»
Матыліцкая Н. В., кіраўнік калектыва.

Дыплом ІІ ступені
Анікейчанка Ягор

Поздравляем победителей и участников!