Размер шрифта
A- A+
Межбуквенное растояние
Цвет сайта
A A A A
Изоображения
Дополнительно

Разделы сайта

Главная

Архив новостей

19.02.2021

III адкрыты конкурс апавядальнікаў беларускай народнай прозы “Кацігарошак”

III адкрыты конкурс апавядальнікаў беларускай народнай прозы

“Кацігарошак”

 

18 лютага 2021 года ў дзяржаўнай установе адукацыі “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска” адбыўся III адкрыты конкурс апавядальнікаў беларускай народнай прозы “Кацігарошак”, які праходзіць ў межах гарадскога рэсурснага цэнтра па выхаваўчай рабоце “Фарміраванне нацыянальнай самасвядомасці асобы сродкамі традыцыйнага народнага мастацтва беларусаў”.

У конкурсе прынялі ўдзел больш за 40 прадстаўнікоў з розных устаноў адукацыі горада Мінска. 

          У раду экспертаў конкурса ўвайшлі:

МАРМЫШ Таццяна Міхайлаўна, навуковы супрацоўнік Цэнтра даследванняў Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі;

АЛЕКСІЕВІЧ Ганна Віктараўна, малодшы навуковы супрацоўнік Цэнтра даследванняў Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі;

РЫЖКОВА Ларыса Мікалаеўна, мастацкі кіраўнік узорнага фальклорнага ансамблю “Калыханка” Міханавіцкага цэнтра культуры.

         

Пераможцы конкурса ў катэгорыях:

 

          Узроставая катэгорыя Першая (група А):

І месца – Акуневіч Рагнеда, навучэнка фальклорнага калектыва “Мілавіца” (кір. – Снітко М.В.) ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”;

І месца – Клешчык Мірон, вучань ДУА “Сярэдняя школа №159 г.Мінска” (кір. – Балцэвіч С.Г.);

ІІ месца – Круглоў Давід, вучань ДУА “Сярэдняя школа №59 г.Мінска” (кір. – Каралёва Ю.А.);

ІІІ месца – Кляшняк Яўгенія, навучэнка фальклорнага калектыва “Мілавіца” (кір. – Снітко М.В.) ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”.

 

          Узроставая катэгорыя Другая (група Б):

І месца – Булычава Лізавета, навучэнка фальклорнага калектыва “Мілавіца” (кір. – Снітко М.В.);

ІІ месца – Кужаль Мацвей, навучэнец аб’яднання па інтарэсах “Тэатральная студыя “Свіцязь” (кір. – Жураўскі А.В.) ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”;

ІІІ месца – Суднік Паліна, навучэнка аб’яднання па інтарэсах “Тэатр юнага акцёра” (кір. – Вашына Г.М.) ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”;

ІІІ месца – Касарэўскі Руслан, вучань ДУА “Сярэдняя школа №11 г.Мінска” (кір. – Каплан Э.Л.);

ІІІ месца – Івашкова Марыя, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа №168 г.Мінска” (кір. – Струнеўская Д.Ю.).

 

          Узроставая катэгорыя Трэцяя (група В):

І месца – Дзядзюля Ганна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа №71 г.Мінска” (кір. – Шкляр М.Р.);

ІІ месца – Казакова Зося, навучэнка фальклорнага калектыва “Мілавіца” (кір. – Снітко М.В.) ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”;

ІІІ месца – Сыракваш Аляксей, навучэнец аб’яднання па інтарэсах “Тэатр юнага акцёра” (кір. – Вашына Г.М.) ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”.

         

          Узроставая катэгорыя Чацвёртая (група Г):

І месца – Хамутова Ірына, ПДА ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”;

І месца – Барадзін Юрась, удзельнік фальклорнага калектыва “Мілавіца” (кір. – Снітко М.В.) ДУА “Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Ветразь” г.Мінска”.

 

          Віншуем пераможцаў і ўдзельнікаў!